MOME Anim Premier 2011
Animációs diplomafilmek és vizsgafilmek
A program az egyik legizgalmasabb hazai animációs alkotóműhely 2010/11-es idényben készült vizsga- és diplomafilmjeit mutatja be, melyet a KINO műsorán tart a KISKAKAS után is.
A vizsgafilmek mindegyike egyedi színeket vonultat fel, különböző animációs eljárásokat alkalmazva a bábfilmtől a rajzfilmig. Bár sokszor azonos témákon dolgoztak az alkotók, mégis minden rövidfilm saját útját kereső, izgalmas alkotás, és nem mellesleg itt látható teljes kínálatában a KAFF 2011 animációs spot sorozata is.
A MOME Anim diplomafilmjei az animációs műfaj más és más megjelenési formáit alkalmazva, abszurd rövidfilmet, videóklipet, TV so- rozatok pilot epizódjait, egész estés mozi látványtervét és karaktereit vonultatják fel. Beszélő csizmák, szuicid szarvasok, nyomozó páros a poszt-utópisztikus jövőből, urban bringa filing és garázs-tuning holivúd.
Egyben azonosak ezek a munkák; alkotóik készen állnak az animációs világ meghódítására, és vannak még tartalékaik, hallunk majd felőlük!
Filmkritika - Live
A színes, pergő prezentációk és pódiumviták keretében a MOME ifjú animációs filmkészítői és az ELTE fiatal filmtudósai mutatják meg az érdeklődőknek milyen az amikor elmélet és gyakorlat találkozik, mit tanulhatnak egymástól azok, akik "csinálják" és azok, akik "gondolkodnak róla".
Az ELTE színeiben: Berta Zsóka, Gerdelics Miklós, Mohácsi Anna és Puskás Lilla
A MOME színeiben: Bera Nándor, Szabó András, Szederkényi Bella, valamint a B. Nagy Ervin-Kovács Márton-Nagy Márton alkotócsoport.
Animation Sans Frontiéres (ASF) válogatás
2008-ban indult útjára négy patinás Európai animációs műhely összefogásában az ASF oktatási program. A négy partneregyetem; a párizsi Gobelins, a német Filmakademie Badem-Württenberg, a dán The Animaton Workshop és a MOME együttműködésében működő animációs produkciós műhelymunka célja, hogy segítse a fiatal animációsok pályakezdését. A négy iskola eltérő profillal működik, de mindegyikük vezető szerepet játszik saját országuk animációs képzésében. A Gobelins l’école de l’image a kontinens legelismertebb karakteranimációs képzését nyújtja tradíciókat ötvözve a digitális animáció lehetőségeivel. A Filmakademie animáci- ós intézetét animációs filmkészítők, számítógépes látváytervezők, technikai rendezők képzésére hozták létre, és a legkorszerűbb mozgóképes fejlesztések otthona az iskola. A The Animation Workshop a skandináv régió első számú animációs iskolája, ahol a nemzetközi animációs szakma jeles képviselői jelennek meg oktatókként évről-évre. Az ASF válogatás e három intézet 2011-es munkáiból kínál válogatást.
Lengyel animáció ma
Közép-Európa országaiban a rendszerváltás előtt virágzott az animációs filmművészet, így volt ez Lengyelországban is. Számtalan stúdió és oktatási műhely, fesztiválok, világszerte ismert animációs sorozatok, Oscar díj, és a lengyel képzőművészet legizgalma- sabb értékeit integráló animációs rövidfilmek sora jellemezte a lengyel animáció aranykorát. A kilencvenes évek átalakuló támoga- tási rendszere útkeresést és egzisztenciális problémákat hozott, de szemmel láthatólag a lengyel animáció túl van a válságon. Az ezredforduló új fejezetet nyitott, és a lengyel alkotók új generációja számára már nem okoz problémát a megváltozott körülmények kezelése, a tradíciók ötvözése az új kihívásokkal. Ők mintha tudnának valamit, ami figyelemre méltó lehet számunkra is, hisz a popu- láris műfajok éppúgy megélnek, mint a művészi indíttatású alkotások, nincs szembefordítva egymással a tradíció és a technológiák friss szemléletű alkalmazása.
A KISKAKAS 4 programjában két vetítéssel mutatkozik be a kortárs lengyel animáció. Ducki Tomek válogatásában ismertkedhetünk meg az elmúlt évek legfrissebb alktásaival, és bemutatkozik a lengyel animációs oktatás legpatinásabb műhelye, a Krakkói Képzőművészeti Akadémia Jerzy Kucia által vezetett animációs tanszéke. A vetítéseket előadások előzik meg, amikor szimpózium jelleggel előadásokat hallhatunk a lengyel animációt érintő aktuális kérdésekről is.